آکنه چیست؟ علل و درمان آکنه

آکنه چیست؟ علل و درمان آکنه

آکنه در 85٪ از نوجوانان دیده می شود و غالباً تا سنین بزرگسالی ادامه می یابد. سن شروع در دختران 17-10 سال و در مردان 19– 14 سال است. در مردان از زنان شدیدتر است. تمایل ژنتیکی در اکثر بیماران وجود دارد. اگرچه آکنه یک وضعیت تهدید کننده سلامتی نیست ، اما می تواند در نوجوانان که ظاهر مهم است ، مشکلات روانی جدی ایجاد کند. در صورت عدم درمان ممکن است باعث اسکار دائمی شود. آکنه یک بیماری پوستی قابل درمان است و برای رسیدن به نتیجه مؤثر باید صبور بود  زیرا روند درمان طولانی است.

آکنه چیست؟ علل و درمان آکنه

ترفندهایی که افرادی که آکنه دارند باید بدانند:

 • آکنه ماندگار است و بنابراین نیاز به درمان طولانی مدت دارد.
 • اگر آکنه درمان نشود ، خطر اسکار بیشتر است.
 • فردی که با صورت خود در خانه بازی می کند ، می فشارد و می خارد ، خطر ایجاد اسکار را افزایش می دهد.
 • آکنه یک بیماری پوستی است. درمان بیماری های پوستی در حوزه پزشک است.
 • درمان دارویی براساس شخص متفاوت است. بنابراین مشاوره دارویی از یک دوست یا همسایه اشتباه است. انتخاب دارو با توجه به سن ، جنس و شدت آکنه توسط پزشک انجام می شود.
 • آکنه در بیماران مرد معمولاً در بزرگسالی بهبود می یابد
 • در زنان در بزرگسالی شایع است

آکنه چیست؟

آکنه ، که به عنوان جوش معروف است ، شایع ترین مشکل پوستی است که می تواند باعث ایجاد مشکلات روانی در افراد شود . آکنه که به خصوص ، می تواند در پاییز و زمستان بدتر شود، گاهی اوقات در تابستان با اثر عرق کردن و آفتاب به دلیل افزایش ترشح چربی می تواند رخ دهد. آکنه التهابی است که به دلیل عملکرد نادرست غدد چربی و فولیکول های مو در پوست ، در مناطقی از بدن بیشتر در نوجوانان و در هر سنی مشاهده می شود.

علل ایجاد آکنه:

دلایل زیادی مسئول ایجاد آکنه است. افزایش آندروژن ها (هورمون مردانه) مهم ترین آنها هستند. در  نوجوانی ، سطح آندروژن در پسران و دختران افزایش می یابد. این روند منجر به تولید بیش از حد چربی می شود. برخی از داروها به ویژه برخی داروهای هورمونی نیز در شکل گیری آکنه مؤثر هستند.

علاوه بر این ، به ویژه محصولات آرایشی و بهداشتی  چربی  و چربی های معدنی ضد آکنه از جمله دلایل تشکیل آکنه هستند. شناخته شده است که استرس باعث تشدید آکنه می شود. چربی موادی که   برای موها استفاده می شود، می تواند باعث ایجاد آکنه در ناحیه صورت شود. عوامل محیطی ، آلودگی هوا ، رطوبت زیاد باعث آکنه می شوند. فشردن آکنه و تحریک آن  مضر و سبب افزایش آن می شود.

آیا غذاها و استرس سبب آکنه است؟

 • اطلاعات غلط زیادی در مورد آکنه وجود دارد. شکلات ها و غذاهای چرب مقصر هستند. با این حال ، هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که نشان دهد غذاها در توسعه یا ایجاد آکنه نقش دارند .
 • با این حال ، اگر نظر شخصی افراد مبنی بر افزایش آکنه با غذا است ، مصرف نکردن این مواد غذایی مفید است.
 • استرس به عنوان علت آکنه دیده نمی شود ، اما در دوره های استرس شدید با افزایش هورمون های استرس ، آکنه افزایش می یابد.
 • اغلب گفته می شود که آکنه در اثر بیماری کبد ایجاد می شود. در حالی که آکنه هیچ ارتباطی با بیماریهای کبدی یا داخلی ندارد.

آکنه چیست؟ علل و درمان آکنه

چگونه برای جلوگیری از آکنه ، پوست را تمیز کنیم؟

پوست ما در مراقبت روزانه باید دو بار در روز با ماده پاک کننده و آب ولرم شسته شود. از پاک کننده های چربی نباید استفاده شود. پوست های آکنه دار مخصوصاً باید محصولاتی را با pH 5/5 ترجیح دهند. شستن بیش از حد پوست اغلب تمایل به آکنه را افزایش می دهد. پزشک به شما در انتخاب مناسب ترین ماده پاک کننده کمک می کند. در حالی که خورشید شکل گیری آکنه در بیشتر افراد را سرکوب می کند ، به نظر می رسد که در بعضی از آنها خاصیت تقویتی دارد. سولاریوم همچنین می تواند تمایل به آکنه را افزایش دهد.

 مردانی که آکنه دارند هنگام اصلاح باید به چه چیزی توجه کنند؟

مردانی که پوستشان آکنه دارند می توانند از تیغ یا ریش تراش برقی استفاده کنند. با این حال ، آنها هنگام انتخاب کف اصلاح باید مراقب باشند. تراشیدن باید بدون تحریک و کنده شدن آکنه انجام شود.

آکنه چگونه درمان می شود؟

 • آکنه یک بیماری پوستی قابل درمان است. با این حال ، روند درمان طولانی است. . در فرایند درمان ، پاسخ از ماه 2 شروع و تا 8-4 ماه ادامه داشته باشد. در درمان آکنه برای رسیدن به نتایج مؤثر باید صبور باشید.
 • برای درمان آکنه های خفیف؛ از کرم های آنتی بیوتیکی ، محلول ها و ژل هایی که روی پوست اعمال می شوند استفاده می شود.از آنجا که ممکن است سبب خشکی شود ، استفاده از مرطوب کننده بدون چربی مفید است.
 • در آکنه های متوسط تا شدید از آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده می شود. آنها در برابر باکتری های موجود در فولیکول های مو موثر هستند و قرمزی و التهاب را کاهش می دهند.
 • در آکنه های ناشی از هورمون ، قرص های ضد بارداری می توانند آکنه را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند.
 • به عنوان یک جایگزین؛ لایه برداری ، اسیدهای میوه و درمان های لایه برداری با مواد شیمیایی وجود دارد. اینها موفقیت چشمگیری دارند. گلیکولیک اسید ، اسید لاکتیک ، TCA ، لایه بردارهای شیمیایی در سال های اخیر نقش موثری در این درمان ها دارند. به خصوص در پوست های آکنه دار کنترل چربی توصیه می شود.
 • فرآیند لایه برداری؛ پوست را لایه برداری می کند و منافذ باز را تمیز می کند و باعث شادابی پوست می شود. این مانع از ایجاد آکنه می شود. همچنین در درمان جای اسکار و لکه های آکنه بسیار مؤثر است.

Source: www.medikalakademi.com

مقالات زیبایی

آکنهآکنه چیست و دلیل بروز آکنه در قسمت های مختلف نشانه چیست؟آکنه چیست؟آکنه چیست؟ علل و درمان آکنهآکنه در بارداریآکنه کیستیکآکنه یا جوش پوست چیست؟انواع آکنه‌جوش سر سیاهجوش و آکنهدرمان سریع آکنهعلت آکنه و جوش صورت چیستعلت اکنه صورت چیستعلل و درمان آکنهفرق آکنه با جوشکدام قسمت از صورتتان جوش می زند؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *