آیا اسکارهای باقی مانده از آکنه را می توان از بین برد؟

آیا اسکارهای باقی مانده از آکنه را می توان از بین برد؟

انواع آکنه


اگر راجع به انواع مختلف آکنه ها بدانید، می توانید تصمیم بگیرید که در مورد هر کدام چه باید بکنید. ضایعات آکنه ای یا جوش زمانی اتفاق می افتند که فولیکول های مو (یا منافذ) روی پوست با چربی و سلول های مرده بسته می شوند. یک فولیکول مسدود شده محلی مناسب برای رشد باکتری ها است، پس از آن برجستگی یا  برآمدگی قرمز رنگ چرکی ای ایجاد می شود که آن را با نام جوش می شناسیم.

آیا اسکارهای باقی مانده از آکنه را می توان از بین برد؟

آکنه انواع مختلفی دارد:
آکنه خفیف: دانه های سرسفید و یا سرسیاه که بیشتر ما زمانی به آن دچار شده ایم.

آکنه متوسط: که شامل جوش قرمز و ملتهبی به نام پاپول و جوش های قرمز با سرهای سفید به نام پوستول می شود.
آکنه شدید: که باعث ایجاد ندول (کیست یا توده دردناک و چرکی) در زیر پوست می شود.
انواع شدید آکنه ها باعث ایجاد اسکار های جدی می شوند، احتمال این که ندول جای زخمی دائمی بر روی پوست باقی بگذارد، بیشتر از سایر انواع جوش است.

بهترین روش این است که درست بعد از ایجاد جوش، برای درمان آن اقدام کنید تا از تشدید آن و به وجود آمدن جای جوش جلوگیری شود. اگر به ندول دچار شدید برای درمان به پزشک زیبایی مراجعه کنید.


درمان اسکار آکنه


در بیشتر مواقع، علامت های قرمز یا قهوه ای که بعد از جوش به جا مانده اند، بدون نیاز به درمان به تدریج از بین می روند. برای برطرف شدن آن ها باید کمی صبر پیشه کنید تا بدن فرصت ترمیم بافت را داشته باشد؛ استفاده از کرم های ضد آفتاب ضروری است تا در اثر اشعه های آفتاب تبدیل به لکه های پوستی قهوه ای نشوند؛ فراموش نکنید فشار دادن یا کندن جوش احتمال باقی ماندن اسکار را افزایش می دهد.

به دنبال جوش یا اکنه چندین نوع جای جوش یا جوشگاه ممکن است باقی بماند:
1.تغیرات رنگی شامل لک قرمز، لک تیره یا هایپر پیگمنتشن و هایپو پیگمنتشن (کم رنگ شدن نواحی مبتلا)

2. فرورفتگی در سطح پوست که شامل اسکار های رولی و اسکار های  زاویه دار فرورفته و اسکارهای منفذ مانند می شود.

آیا اسکارهای باقی مانده از آکنه را می توان از بین برد؟

3. برجستگی در سطح پوست و کلوئید

جوشگاه های  پررنگ شده یا هایپر پیگمانته به پالس دای لیزرها (Pulse dye laser) و IPL  (نور شدید فشرده) و ترکیبات هیدورکینون و رتینویید و داروهای ترکیبی پاسخ درمانی خوبی می دهند. در حالی که لک های قرمز با داروهای ترکیبی و لیزرهای آرگون و پالس دای لیزرها درمان می شوند.

اسکارهای رولی را می توان تا حدی به وسیله لیزرهای جوانسازی  Laser resurfacing و همچنین استفاده از دستگاهIPL ، پیلینگ های شیمیایی و میکرودرم ابریژن درمان کرد.

اسکارهای زاویه دار فرورفته را می توان با لیزرهای جوانسازی ابلیتیو و لیزر Er:YAG  و لیزر CO2 درمان کرد.

اسکارهای منفذ مانند که به صورت فرو رفتگی های سوراخ مانند عمیق روی سطح پوست هستند، به سختی درمان می شوند و غالباً  باید ترکیبی از روش های مختلف برای آن ها استفاده شود. بعضی انواع لیزر و تکنیک های punch out گاه مفید واقع می شوند.

اگر برجستگی به شکل گوشت اضافه یا کلوئید به شکل برجستگی های ریز روی چانه و یا بینی ایجاد شوند، بهترین راه لیزر CO2  است. همچنین از میکرودرم و جراحی نیز می توان استفاده کرد یا استفاده از تزریق های ظریف مواد کورتونی. در مواردی درمان به کمک کرم های مخصوص صورت می گیرد که کارشان یکدست کردن و برطرف کردن ناهمواری پوست از طریق برداشتن تدریجی لایه های ظریف از روی پوست است. هر چند اسکارهای کلویید کمتر از پوست سالم به پیلینگ های شیمیایی جواب می دهند.
درمان به شدت اسکار بستگی دارد. در برخی موارد، پزشک ممکن است از لایه برداری شیمیایی یا مکانیکی برای بهبود مناطق آسیب دیده استفاده کند. این درمان های خفیف می توانند در مطب پزشک انجام شوند.
اگر آکنه هایی که قبلاً  ایجاد شده اند، جای اسکار شدیدی روی پوست شما به وجود آورده اند، کارهای مختلفی می توانید انجام دهید:

آیا اسکارهای باقی مانده از آکنه را می توان از بین برد؟

 لیزر درمانی. این روش می تواند در مطب پزشک زیبایی انجام شود. لیزر، لایه های بالایی آسیب دیده پوست را حذف می کند و لایه های میانی را می فشرد تا پوست نرم و صاف شود. این فرایند می تواند از چند دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. پزشک برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده خواهد کرد. بهبودی کامل پوست معمولاً بین 3 و 10 روز طول می کشد.

 دِرم ‌ابریژن. در این درمان سطح پوست به کمک وسیله‌ ای مخصوص سنباده می‌شود. همچنان که پوست التیام می یابد، لایه ای جدید، نرم و لطیف جایگزین پوست ساییده، خواهد شد. بهبودی کامل پوست معمولاً بین 10 روز و 3 هفته طول می کشد.
درمان لیزر فراکشنال. این نوع درمان بخشي از پوست را به صورت ستون هاي حرارتي تخريب مي كند و در سطحی عمیق تر از لیزر درمانی و یا دِرم ‌ابریژن عمل می کند. از آنجا که درمان لیزر فراکشنال به لایه بالایی بافت آسیب نمی زند، مدت زمان التیام کوتاه تر است. ممکن است کسی که تحت این درمان قرار می گیرد به مدت چند روز آفتاب سوخته به نظر برسد.


اگر علامتی قرمز یا قهوه ای بر روی صورتتان باقی ماند، نگران نباشید، این لکه ها معمولاً پس از گذشت 12 ماه یا بیشتر از بین می روند. اگر لکه های باقیمانده از آکنه شما را ناراحت می کنند، با پزشک زیبایی مشورت کنید.

Source: www.thescienceofacne.com

مقالات زیبایی

آمپول برای از بین بردن جوشآیا اسکارهای باقی مانده از آکنه را می توان از بین برد؟از بین بردن جای جوشاز بین بردن جوش صورتاز بین بردن چاله های جای جوشدرمان سوراخ های جای جوشدرمان فرورفتگی جای جوشدستگاه از بین بردن جوش صورتسریعترین روش از بین بردن جای جوشفرورفتگی جای جوشکرم برای از بین بردن جای جوش

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *