بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس:

بوتاکس (سم بوتولینوم) نوعی سم است که از باکتری Clostridium botulinum حاصل می شود. برای مؤثر بودن ، بوتاكس دارای مکانیسم عمل است كه از انتشار مواد رسانا كننده الكتریكی در انتهای عصب جلوگیری كرده و به طور موقت انتقال بین اعصاب و ماهیچه های هدف را مسدود می كند.

اگر هدایت عصبی متوقف شود ، عملکرد اندامی که به عصب می رسد کاهش یافته یا کاملاً از بین می رود. بوتاکس ، که می تواند در محیط آزمایشگاهی برای مصارف بالینی تولید شود ، سال هاست که در پزشکی زیبایی  مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه در کاربردهای زیبایی بسیار محبوب شده است. شاید بوتاکس امروزه رایج ترین عمل زیبایی است.

بوتاکس در پزشکی برای درمان برخی بیماری های عضلانی استفاده می شود. همچنین در حوزه زیبایی از بوتاکس برای برطرف کردن موقت چین و چروک های پوست با فلج موقت عضلات استفاده می شود. بوتاکس از یک سم عصبی (نوروتوکسین) به نام سم بوتولینوم ساخته شده است که توسط باکتری کلستریدیوم تولید می شود.

اگرچه که بوتاکس نوعی سم قوی است، در صورت استفاده صحیح مزایای کاربردی خاصی دارد.

بوتاکس چیست؟

حقایق سریع درباره بوتاکس:

 • بوتاکس یکی از محبوب ترین درمان های زیبایی غیر جراحی است و سالانه بیش از 6 میلیون درمان بوتاکس انجام می شود.
 • بوتاکس یک نوروتوکسین مشتق شده از باکتری کاستریدیوم است که در محیط طبیعی وجود داشته و عمدتا غیر فعال و غیر سمی است.
 • توکسین بوتولینوم برای کاهش خطوط و چین و چروک های صورت به وسیله فلج کردن عضلات زیرین مورد استفاده قرار می گیرد.
 • همچنین بعضی از افراد برای درمان تعریق بیش از حد، میگرن، اختلالات عضلانی و برخی اختلالات مثانه و روده نیز از بوتاکس استفاده می کنند.
 • بوتولیسم، بیماریست که بوسیله توکسین بوتولینوم ایجاد می شود. این بیماری می تواند باعث ناراحتی های تنفسی شده و کشنده باشد.
 • تنها 1 گرم سم بوتولینوم می تواند بیش از 1 میلیون نفر را بکشد. دو کیلوگرم از این سم می تواند تمام جمعیت انسانی زمین را بکشد.

بوتاکس چیست؟

کلستریدیوم باکتری تولید کننده ی بوتاکس در بسیاری از محیط های طبیعی، از جمله خاک، دریاچه ها و جنگل ها یافت می شود.

این باکتری همچنین می تواند در بخش های روده ای پستانداران و ماهی ها و اندام های خرچنگ و صدف ها یافت شود. چنین نمونه هایی طبیعی از باکتری کلستریدیوم و اسپورهای آن به طور کلی بی خطر هستند. مشکل هنگامی به وجود می آید که اسپور ها به سلول های گیاهی تبدیل می شوند و جمعیت سلول ها افزایش می یابد. در یک نقطه خاص، باکتری ها سم بوتولینوم تولید می کنند. نروتوکسین مرگباری که مسئول بیماری بوتولیسم است.

نوروتوکسین ها سیستم عصبی را هدف قرار می دهند و باعث اختلال در فرایندهای پیام رسانی می شوند که طی آن نورون ها به طور موثر ارتباط برقرار می کنند.

عملکرد

سم بوتولینوم یکی از سمی ترین مواد برای انسان است. دانشمندان برآورد کرده اند که تنها یک گرم از این سم می تواند باعث مرگ 1 میلیون نفر شود و چند کیلوگرم از آن می تواند همه انسان های روی زمین را بکشد. توکسین بوتولینوم در غلظت های بالا می تواند باعث بوتولیسم، بیماری خطرناک و تهدید کننده زندگی شود. بیماری بوتولیسم بدون درمان، ممکن است منجر به نارسایی تنفسی و مرگ شود. با وجود سمی بودن بوتولینیوم بوتاکس تقاضای زیادی دارد.

با این وجود، سم بوتولینوم ثابت کرده است که از لحاظ پزشکی پروتئینِ درمانی موفق و با ارزشی است.

سم بوتولینوم را می توان در غلظت های بسیار کم به انسان ها تزریق کرد. این سم با جلوگیری از پیام رسانی سلول های عصبی به عضلات عمل کرده و موجب فلج موقت این عضلات می شود.

به منظور انقباض عضلات، اعصاب یک پیام رسان شیمیایی به نام استیل کولین (انتقال دهنده عصبی) را در جایی آزاد می کند که پایانه های عصب با سلول های عضلانی تماس پیدا می کنند. استیل کولین به گیرنده های سلول های عضلانی متصل می شود و باعث انقباض یا کوتاه شدن عضلات می شود.

تزریق سم بوتولینوم مانع آزاد شدن استیل کولین و در نتیجه مانع انقباض سلول های عضلانی می شود. توکسین بوتولینوم باعث کاهش انقباضات عضلانی غیر طبیعی می شود، به این ترتیب سفتی عضلات را کاهش می دهد.

موارد استفاده

توکسین بوتولینوم عمدتا به عنوان درمانی برای کاهش چین و چروک و خطوط صورت مورد استفاده قرار می گیرد.

بوتاکس علاوه بر کاربردهای خود در حوزه زیبایی، برای درمان انواع مختلف بیماری ها از جمله انحراف چشم، میگرن، عرق کردن بیش از حد و اختلالات مثانه استفاده می شود.

سم بوتولینوم در حال حاضر برای درمان بیش از 20 بیماری مختلف پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

در حال حاضر استفاده از سم بوتولینوم برای برنامه های درمانی زیر مورد تایید قرار گرفته است:

 • بلفارواسپاسم (اسپاسم پلک ها).
 • اسپاسم شدید عضلات گردن و شانه (Idiopathic rotational cervical dystonia).
 • میگرن مزمن.
 • عرق کردن بیش از حد زیر بغل و کف دست.
 • انحراف چشم.
 • اسپاسمی اندام فوقانی پس از سکته مغزی.
 • بیش فعالی عضله دیواره مثانه که باعث بی اختیاری ادرار می شود.
 • مثانه بیش فعال.
 • اسپاسم نیمه صورت یا همی فاسیال.
 • خطوط اخم.
 • خطوط پنجه کلاغی.

سم بوتولینوم همچنین در موارد زیر استفاده می شود:

 • آشالازی  (مشکلی در گلو که بلعیدن را دشوار می کند).
 • شقاق مقعدی و مشکلات دفع.
 • تولید بزاق بیش از حد.
 • رینیت آلرژیک (تب یونجه).
 • اختلال اسفنکتر اودی ( باعث دل درد می شود)
 • فلج مغزی.
 • انقباض اجباری فک، صورت و یا زبان (Oromandibular dystonia).
 • انقباض اجباری تارهای صوتی(دیستونی لارنژیا).

توکسین بوتولینوم تحت نام های تجاری زیر به فروش می رسد:

 • بوتاکس، ویستابل، بوتاکس زیبایی (سم بوتولینوم نوع A)
 • دیسپورت (سم بوتولینوم نوع A)
 • بوکوتور، زئومین (سم بوتولینوم نوع A)
 • مایوبلاک (سم بوتولینوم نوع B).

نحوه استفاده:

سم بوتولینوم با رقیق کردن پودر در محلول سالین و تزریق مستقیم به بافت عصبی عضلانی تزریق می شود. اثر بخشی سم بوتولینوم 24-72 ساعت طول می کشد. در شرایط بسیار نادر، ممکن است 5 روز طول بکشد تا اثر کامل سم بوتولینوم مشاهده شود.

سم بوتولینوم نباید برای زنان باردار و شیرده یا افرادی استفاده شود که واکنش آلرژیک قبلی نسبت به دارو یا هر یک از ترکیبات آن داشته اند.

تفاوت بین بوتاکس و فیلر چیست؟

رفع چین و چروک و خطوط با بوتاکس:

  Botoks ، که ساده ترین راه حل و بدون جراحی برای خلاص شدن از خطوط و چین و چروک است ، به مدت 15 سال با اطمینان و موفقیت در بخش زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است. حرکات غیر ارادی عضلات تقلیدی در طول سال ها باعث می شود که چین هایی که روی پوست را پوشانده نمایان و در نتیجه خطوط پویا روی صورت ، یعنی چین و چروک ها را نمایان می کند.

شایع ترین استفاده از بوتاکس برای خطوط تقلیدی:

در پیشانی ، بین ابروها ، اطراف چشم ها ، لب فوقانی ، گردن و اطراف دهان دیده می شود. خطوط روی پیشانی و اطراف چشم ظاهری پیرتر به فرد می بخشد و خطوط بین ابروها  شخص را اخمو نشان می دهد. با اعمال بوتاکس بر روی عضلات تقلیدی ، می توان حرکات این عضلات را ضعیف کرد و کاهش حرکات عضلات باعث کاهش چین و چروک پوست می شود. این منجر به بهبود قابل توجهی در بیان صورت و ظاهر پیر و عصبانی می شود.

کدام چین و چروک را می توان با بوتاکس برطرف کرد؟ چگونه؟

بهترین پاسخ به درمان بوتاکس ، چین و چروک روی پیشانی ، چروک دور چشم ، پنجه کلاغی و چین و چروک بین ابرو است. همچنین می توان از بوتاکس برای درمان خطوط چانه ، لیفت لب ، خطوط لب و خطوط خنده استفاده کرد.

چه موقع تأثیر بوتاکس شروع می شود و چه مدت طول می کشد؟

وقتی بوتاکس انجام می شود ، هیچ تغییری در سه روز اول مشاهده نمی شود. این اثر پس از 3 روز شروع می شود و پس از 15 روز کاملاً کارآمد می شود. پس از این مدت ، افزایش اثر زیاد مشاهده نمی شود ، اثر بوتاکس بعد از 4-3 ماه شروع به کاهش می کند و پس از 6 ماه کاملاً پایان می یابد.

بوتاکس چگونه تاثیر خود را نشان می دهد؟

حرکات صورت و گروه عضلات تقلید کننده فرد به شکلی وجود دارد که به لایه پوست روی صورت وصل می شود. با گذشت زمان ، در کنار بسیاری از عوامل محیطی ، در نتیجه تقلید صورت و حرکات عضلات ، عضلات زیر پوست باعث ایجاد چین و چروک و خطوط پوستی می شود. این ماده شیمیایی به نام استیل کولین است که باعث حرکت عضلات در بدن انسان و  انقباض عضلات در بدن از جمله تقلید می شود. عمل استیل کولین با عبور از انتهای عصب به عضلات است.

هنگامی که بوتاکس به گروه عضلانی که قصد محدود کردن حرکت آن را دارد تزریق می شود، بر روی انتهای عصبی در عضلات تاثیر می گذارد و در آن قرار می گیرد ، به این ترتیب ، ماده استیل کولین که باعث ایجاد مکانیسم حرکت ماهیچه ها می شود ، در انتهای عصب نگه داشته می شود و از ورود به عضلات جلوگیری می شود ، بنابراین ، حرکات عضلانی موضعی در منطقه تحت درمان برای مدت معینی محدود می شود.

بعد از استفاده از بوتاکس ، ماهیچه‌هایی که حرکت و انقباض آنها محدود است ، تمایل به آرامش دارند و چین و چروک و خطوط در ناحیه پوست زیر عضلات به سرعت از بین می روند.

قسمتی که بوتاکس در آن انجام می شود در مقایسه با قسمت قبلی ظاهری بدون چین و چروک دارد. بعد از متوسط 3 ماه پس از استفاده ، اثر بوتاکس بر روی عضلات کاهش می یابد و پس از 6 ماه سم بوتولینوم (بوتاکس) اثر خود را از دست می دهد و ماهیچه ها به حالت اولیه خود باز می گردند. پس از گذشت این مدت ، استفاده از بوتاكس می تواند دوباره به بیمار انجام شود و كاربردهای مكرر با گذشت زمان ، مدت زمان حفظ بوتاكس در بدن را افزایش می دهد.

بوتاکس پیشانی:

در پیشانی ما ، خطوط تقلیدی  به طور کلی خطوط افقی هستند. مخصوصاً وقتی ابروهایمان را بالا می بریم بیشتر آشکار می شود. با بوتاکس پیشانی ، می توانید از شر این خطوط افقی و گاه عمودی خلاص شوید. بوتاکس پیشانی اغلب همراه با بوتاکس بین ابرو و اطراف چشم انجام می شود. اولین انتخاب برای چین و چروک های پیشانی ، کاربرد بوتاکس است.

بوتاکس بین ابرو چیست؟

چین و چروک های بسیار برجسته ی بین دو ابرو به خصوص وقتی عصبانی می شویم یا وقتی روی چشم خود تمرکز می کنیم هستند. این چین و چروک ها باعث می شوند از آنچه که فرد هست سخت تر و عصبی تر به نظر برسد. کاربرد بوتاکس بین ابروها ، نتیجه ای بسیار مؤثر ارائه می دهد. بوتاکس نه تنها به ناحیه بین ابرو بلکه به عضلات روی ابروها انجام می شود.

بوتاکس اطراف چشم و پنجه کلاغی:

وقتی افراد می خندد اطراف چشم نیز با آن همراهی می کند. بنابراین چین و چروک اطراف چشم ایجاد می شود. باز هم ، این چین و چروک ها با گذشت زمان ، سن و عوامل ساختاری افزایش می یابد. استفاده از بوتاکس در اطراف چشم باعث کاهش چین و چروک در این ناحیه می شود.

بوتاکس روی لب:

بیماران این را بوتاکس لب توصیف می کنند. بوتاکس در اصلاح چین و چروک های عمودی که به دلیل سیگار کشیدن روی لب ایجاد می شود بسیار مؤثر است. بوتاکس مورد استفاده در این قسمت با  قسمت های دیگر متفاوت است. علاوه بر این ، بوتاکس را می توان در ماهیچه هایی که گوشه های لب را به سمت پایین می کشند ، اعمال کرد. در این حالت ، گوشه های لب کمی به سمت بالا می  رود و بیان ناخوشایند با ظاهری جوان تر جایگزین می شود.

Source: www.medicalnewstoday.com, www.ardakatircioglu.com

مقالات زیبایی

بوتاکس چیست و چطور عمل میکندبوتاکس چیست؟بوتاکس لبترمیم بوتاکس چیستداروی بوتاکس چیستژل بوتاکس از چیستقیمت بوتاکس صورت چقدر استمواد بوتاکس چیست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *