تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

افرادی که دچار میگرن هستند به حتم با سردرد های شدیدی در زندگی مواجه می شوند. علاوه بر این حالت تهوع و خستگی شدید، حساسیت به نور و موارد بسیار دیگری وجود دارد که افراد مبتلا به میگرن با آنها درگیر هستند. یکی از روش های جدید برای درمان میگرن تزریق بوتاکس است.

این روش یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین روش ها برای درمان میگرن در نظر گرفته می شود. مقادیری که در بوتاکس برای درمان میگرن مصرف می شود هم اندازه مقادیری است که به منظور آرایشی استفاده می شود. یعنی همان میزان بوتاکس به پیشانی افراد تزریق می شود.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس چگونه برای درمان میگرن کشف شد؟

تزریق بوتاکس در سال ۲۰۱۰ برای درمان افرادی که دچار بیماری مزمن میگرن بودند به تصویب رسید. افرادی که دچار میگرن هستند به طور کلی سابقه سردرد های طولانی مدت ۱۵ روز یا بیشتر در ماه را دارند.

این روش درمانی به طور اتفاقی در افرادی که به دلیل زیبایی شناسی تحت تزریق بوتاکس قرار گرفته بودند، کشف شد. این افراد دریافتند که با این تزریق تا حد زیادی از دردهای مزمن میگرن آنها کاسته شده است. بر این اساس آزمایشات متعددی در تزریق بوتاکس برای درمان میگرن متمرکز شد.

طی این آزمایشات نتایج ایجاد شده مثبت عنوان شد. در نتیجه این امر عنوان شد افراد برای درمان میگرن می توانند مقدار مشخصی از بوتاکس را دریافت کنند.

تفاوت اساسی که تزریق بوتاکس برای درمان میگرن دارد، نواحی است که بوتاکس تزریق می شود. در ایجاد زیبایی این امر با تزریق در خطوط چین و چروک انجام می شود و در درمان میگرن تزریق بوتاکس در نواحی که درد در آنجا حس می شود، انجام می گیرد.

برای دانستن مطالب بیشتر در مورد تزریق بوتاکس ابتدا لازم است تا توضیح مختصری در مورد این روش درمانی داده شود و بعد از آن درمان میگرن از این طریق تحت بررسی قرار گیرد. به همین دلیل در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس در واقع نوعی نوروتوکسین است. این ماده از طریق باکتریهای کلستریدیوم  بوتولینوم ساخته می شود. در برخی از موارد وجود این ماده در غذاهای فاسد می تواند منجر به ایجاد سم خطرناک بوتولیسم شود. با توجه به اینکه با تزریق بوتاکس برای ایجاد زیبایی، عضلات به صورت موقت فلج می شوند، چین و چروک های پوست از این طریق تا مدت کوتاهی از بین می رود.

در تزریق بوتاکس برای درمان میگرن نیز روش استفاده از بوتاکس به همان صورت است. فقط ممکن است نواحی که تحت تزریق بوتاکس قرار می گیرند با یکدیگر متفاوت باشند.

از آنجایی که سیستم های عصبی با این روش درمانی مختل می شود، در نتیجه از این طریق عضلات کارایی خود را از دست می دهند. این روش علاوه بر ایجاد زیبایی در پوست، در درمان سردرد های مزمن، افرادی که دچار فلج مغزی و تیک های عصبی هستند و همچنین درمان میگرن بسیار پرکاربرد است.

آیا تزریق بوتاکس برای سردردهای میگرنی کارایی لازم را دارد؟

هنوز تحقیقات کاملی در این خصوص صورت نگرفته است. به همین دلیل پزشکان نمی توانند به طور کامل مطمئن باشند که این روش درمانی می تواند مثمر ثمر واقع شود. در واقع نظریه ها و ایده های متفاوتی از این طریق در مورد درمان میگرن با بوتاکس تحت بررسی قرار گرفته است.

طی این بررسی ها پزشکان معتقد هستند تزریق بوتاکس می تواند رشته های عصبی را فلج کند. این رشته ها وظیفه انتقال درد را در بدن بر عهده دارند. زمانی که شما به میگرن دچار هستید، سردردهای مزمن از طریق این رشته های عصبی درد را در کل اندام های شما انتقال می دهند.

طی این جریان تزریق بوتاکس با فلج کردن این کانال های عصبی سبب از کار افتادن آنها می شود. به همین دلیل هیچ گونه دردی در سر ایجاد نمی شود. از این طریق آرامش را در عضلات خود حس خواهید کرد.

با تزریق بوتاکس به بیمارانی که دچار میگرن هستند، ثابت شده است که نیاز به درمان های دارویی در این افراد به حداقل می رسد. حتی در بسیاری از مواقع نیاز به داروی خاصی برای این منظور نیست. زیرا بوتاکس درمان را برای این افراد امکان پذیر کرده است.

با این حال تزریق بوتاکس تنها در ۷ تا ۱۰ درصد افراد ممکن است، نتیجه بخش نباشد. این امر نیز به دلیل تفاوت بدنی هر فرد ایجاد می شود. سیستم بدن هر شخصی به نوعی در برابر درمان میگرن با تزریق بوتاکس جواب می دهد. به همین دلیل بهتر است قبل از انجام تزریق بوتاکس با پزشک خود مشورت لازم را در این خصوص انجام دهید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود.

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

تزریق بوتاکس برای درمان میگرن دارای چه عوارض جانبی است؟

از آنجایی که درمان بوتاکس روشی موقت است، بنابراین هیچ گونه نگرانی در مورد عوارضی که ممکن است بعد از انجام آن ایجاد شود، نداشته باشید. ممکن است تزریق با سوزن برخی از عوارض جانبی مانند التهاب، کبودی و ورم را در صورت افراد ایجاد کند.

ممکن است به بوتاکس واکنش آلرژیک داشته باشید. در این صورت علائمی مانند کهیر، تنگی نفس یا تورم را در پاهای خود مشاهده خواهید کرد. برای جلوگیری از این عارضه در ابتدا باید تست های مربوط به آلرژی را انجام دهید تا در صورت مطمئن بودن، درمان میگرن با تزریق این ماده انجام شود.

با این حال در صورت ایجاد همچنین عوارضی، می توان گفت که از ۴ تا ۶ هفته خود به خود برطرف می شوند. همچنین در برخی از مواقع ممکن است دردی را در نواحی که تزریق در آنجا صورت می گیرد، مشاهده کنید. این درد به گونه ای است که در همان روز برطرف می شود.

درمان میگرن بعد از تزریق بوتاکس تا چه زمانی دارای ماندگاری است؟

بعد از تزریق می توانید به خانه بروید و کلیه کارهای روزمره خود را انجام دهید. در واقع نیازی به استراحت و طی کردن دوران نقاهت نیست. زیرا درمان میگرن از این طریق به صورت سرپایی انجام می شود. در صورتی که بیمار درد را بعد از بوتاکس مشاهده کرد می تواند برای برطرف شدن این معضل استراحت کافی داشته باشد.

درمان میگرن در بیشتر مواقع بعد از تزریق تا حدود ۲ هفته بعد تاثیرات خود را می گذارد. در برخی از مواقع نیز این زمان بسیار کمتر است. بعد از این مدت زمان، دردی که توسط میگرن ایجاد می شود از بین می رود.

نتایج بوتاکس تا ۳ ماه برای درمان میگرن دارای ماندگاری است. بعد از این مدت برای تمدید مجدد تزریق بوتاکس باید به پزشک مراجعه کنید. زیرا درمان ها موقتی هستند و تنها در صورت تمدید مجدد می توانند برای درمان میگرن موثر واقع شوند.

Source: www.allure.com, www.webmd.com

مقالات زیبایی

آمپول ضد میگرنبوتاکسبوتاکس مغز و اعصاببوتاکس میگرنتزریق بوتاکستزریق بوتاکس برای درمان میگرندرمان سردرد میگرنی با تزریق بوتاکسدرمان میگرن با بوتاکسدرمان میگرن بعد از تزریق بوتاکسسردرد بعد از تزریق بوتاکسعوارض تزریق دیسپورت برای میگرنمراقبت بعد از بوتاکس میگرنهزینه تزریق بوتاکس برای میگرنهزینه درمان میگرن با بوتاکس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *