روش های درمان چین و چروک اطراف چشم

روش های درمان چین و چروک اطراف چشم

با افزایش سن، پوست شما مقداری از خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب و همچنین عوامل ژنتیکی در چگونگی ظهور چروک های اولیه و خطوط ریز اطراف چشم نقش دارند. پوست اطراف چشم معمولا اولین ناحیه ای است که علائم پیری را نشان می دهد. زیرا ناحیه ی زیر چشم ناحیه ای است که پوست نازک با رگ های خونی بسیار دارد. قبل از اینکه به درمان چین و چروک اطراف چشم بپردازیم لازم است که با برخی عواملی که باعث ایجاد چین و چروک اطراف چشم می شود آشنا شویم.

روش های درمان چین و چروک اطراف چشم

عوامل ایجاد چین و چروک اطراف چشم

معمولا شایع ترین علت چین و چروک اطراف چشم پیری است. اما برخی عوامل دیگر که باعث چین و چروک اطراف چشم می شوند شامل موارد زیر است:

1- اشعه ماورا بنفش: پرتوهای مضر ماورا بنفش، کلاژن موجود در پوست شما را تجزیه می کنند. کلاژن پروتئین اصلی در بافت پوست شما است و مهم است که به مرور زمان میزان کلاژن در ساختار پوست شما حفظ شود. قرار گرفتن تحت نور خورشید مستقیم و یا استفاده از روش های مختلف برنزه کردن، باید با محافظ اشعه ماورا بنفش همراه باشد. طبق اطلاعات سازمان غذا و دارو، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش محافظت نشده منجر به بروز زودتر چین و چروک اطراف چشم می شود.

2- سیگار کشیدن: بعد از پیری، سیگار کشیدن مهمترین عاملی است که باعث ایجاد چین و چروک اطراف چشم می شود. سیگار کشیدن، پوست شما را در معرض اکسیداتیو اضافی قرار داده و باعث آسیب به کلاژن و الاستین آن می شود. سیگار کشیدن همچنین رگ های خونی پوست شما را محدود کرده و مانع گردش خون در رگ های خونی و محروم شدن پوست از ویتامین A می شود. همه این موارد عواملی هستند که باعث چین چروک اطراف چشم شما می شوند.

3- خوابیدن به روی صورت: خوابیدن به روی صورت باعث می شود که چشمان شما در بافت بالش فرو برود. فرو رفتن چشم ها در بالش اگر به دفعات زیاد و به مدت طولانی تکرار شود باعث ایجاد چین و چروک اطراف چشم می شود.

عوامل بسیار دیگری وجود دارند که باعث چین و چروک اطراف چشم می شوند. اما اگر چین و چروک اطراف چشم را در صورت خود مشاهده کردید، نگران نباشید. روش های مختلف جهت درمان چین و چروک اطراف چشم وجود دارد که در ادامه این روش ها را بررسی می کنیم.

روش های خانگی درمان چین و چروک اطراف چشم

انجام برخی تمرینات روی پوست اطراف چشم:

تحقیقات نشان داده است که انجام برخی تمرینات روی پوست اطراف چشم می تواند باعث سفت شدن پوست اطراف چشم و در نتیجه ممانعت از ایجاد چین و چروک اطراف چشم شود. اما تحقیقات روی این تمرینات که با نام یوگا صورت نیز معروف هستند هنوز کامل نشده است.

درمان به موقع آلرژی:

اغلب آلرژی ها باعث ایجاد التهاب در اطراف چشم شما می شوند. آلرژی ها همچنین چشم شما را مرطوب می کنند. مالیدن یا خراشیدن چشم ها به دلیل علائم آلرژی می تواند به قرمزی چشم ها و در نتیجه خشکی پوست اطراف چشم منجر شود. این خشکی پوست اطراف چشم در طولانی مدت باعث ایجاد چین و چروک اطراف چشم می شود. بنابراین بهتر است از ایجاد آلرژی پیشگیری کنید.

به آرامی پوست اطراف چشم را لایه برداری کنید:

شما می توانید به آرامی پوسته های خشکی را که زیر چشمانتان تشکیل می شود را با استفاده از لایه بردارهای مخصوص دور چشم  بردارید. این کار باعث می شود که سلول های جدید پوست در اطراف چشم شما تولید شود. و در نتیجه از ایجاد چین و چروک اطراف چشم ممانعت می کند.

از چشمان خود محافظت کنید:

چشمان شما نسبت به برخی مواد شیمیایی بسیار حساس هستند. بنابراین سعی کنید با خودداری از استفاده از این محصولات شیمیایی علاوه بر اینکه از چشمان خود محافظت می‌کنید، مانع از ایجاد چین و چروک اطراف چشمانتان شوید.

اطراف چشمانتان را با کرم، مرطوب کنید:

کمبود رطوبت می تواند باعث ایجاد خطوط ریز و در نتیجه چین و چروک اطراف چشم شود. شما می توانید با استفاده از کرم های مرطوب کننده از این امر جلوگیری کنید. بهتر است از کرم های مرطوب کننده ای که دارای ترکیبات تقویت گردش خون و رشد سلول های جدید هستند استفاده کنید.

از لوسیون بدن برای اطراف چشم ها استفاده نکنید:

لوسیون بدن اگر برای اطراف چشم ها استفاده شود باعث ایجاد حساسیت و در نتیجه چین و چروک اطراف چشم می شود. بنابراین هرگز از سایر کرم هایی که برای بدن خود استفاده می‌کنید در زیر چشم استفاده نکنید.

از قرار گرفتن در معرض آفتاب مستقیم خودداری کنید:

با محافظت از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش می توانید از ایجاد خطوط ریز و چین و چروک اطراف چشم جلوگیری کنید. بنابراین اگر قصد قرار گرفتن در زیر نور آفتاب را دارید از کرم ضد آفتاب با spf30 در اطراف چشم خود استفاده کنید. همچنین اگر به مدت طولانی در معرض آفتاب هستید حتما از کلاه و عینک مخصوص استفاده کنید.

از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید:

ویتامین c، ویتامین A و ویتامین E اغلب در محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین شما با با استفاده از ترکیب غذاهای سرشار از این ویتامین ها می توانید از پوست خود محافظت کرده و مانع چین و چروک اطراف چشم شوید. به خاطر داشته باشید بین رژیم غذایی سالم و چشمان جوان یک پیوند قوی وجود دارد.

روش های درمان چین و چروک اطراف چشم

روش های غیر خانگی جهت درمان چین و چروک اطراف چشم

روش های غیر خانگی درمان چین و چروک اطراف چشم باید توسط پزشک پوست یا پزشک زیبایی در مطب پوست یا مطب زیبایی انجام شود. روش های غیر خانگی درمان چین و چروک اطراف چشم شامل موارد زیر است:

1- لایه برداری شیمیایی

برای از بین بردن سلول های مرده پوست و ترویج رشد سلول های جدید می توان از لایه برداری شیمیایی استفاده کرد. البته باید به این نکته توجه کرد که لایه برداری های شیمیایی نمی توانند چین و چروک های عمیق اطراف چشم را درمان کنند. اما ممکن است باعث کاهش خطوط ریز در اطراف چشم شما شوند.

2- پرکننده ها

پرکننده های پوستی به زیر یا اطراف پوست چشم شما تزریق می شوند تا چین و چروک اطراف چشم را بپوشانند. پرکننده ها معمولا موقتی بوده و بعد از حدود شش ماه تا دوسال باید تمدید شوند. دو روش درمانی شناخته شده در این گروه عبارتند از Restylane و Juvdderm.

3- میکرو درما بریژن

میکرو درما بریژن یک روش محبوب است که با حداقل تهاجمی بودن، جهت لایه برداری پوست اطراف چشم استفاده می شود. این روش درمانی سلول های مرده پوست را برداشته و باعث تقویت گردش خون در ناحیه اطراف چشم می شود.

4- لیزر

استفاده از لیزر نیز جهت درمان چین و چروک اطراف چشم کاربرد دارد. چندین نوع لیزر جهت درمان چین و چروک اطراف چشم وجود دارد که بهترین آن استفاده از لیزرهای فراکشنال است که باعث تحریک تولید کلاژن در پوست اطراف چشم می شود.

5- میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ نیز روشی درمانی است که با استفاده از سوزن های ریز به سوراخ های پوست فشار وارد کرده و باعث تحریک تولید کلاژن می شود.

6- بوتاکس

اگر مقدار کمی مایع بوتاکس به صورت هدفمند و توسط پزشک به ناحیه اطراف پوست چشم تزریق شود، می تواند باعث کاهش چین و چروک اطراف چشم شود.

Source: www.healthline.com

مقالات زیبایی

از بین بردن چروک زیر چشمبهترین روش جوانسازی دور چشمبهترین روش درمان چروک دور چشمبهترین ماسک برای چروک دور چشمبوتاکسدرمان چروک دور چشمدرمان چین و چروک اطراف چشمدرمان چین و چروک دور و زیر چشمدرمان خانگی چروک دور چشمدرمان قطعی چروک دور چشمرفع چین و چروک دور چشمروش های خانگی درمان چین و چروک اطراف چشمروش های غیر خانگی جهت درمان چین و چروک اطراف چشمعوامل ایجاد چین و چروک اطراف چشممیکرو درما بریژنمیکرونیدلینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *