علائم و علت آکنه صورت

علائم و علت آکنه صورت

بسیاری از افراد روزانه با جوش صورت درگیر هستند. اما بسیاری از آن ها شاید حتی مطمئن نباشند که چیزی که روی صورت خود مشاهده می کنند آکنه است. در نتیجه ممکن است راهکارهای درمان آکنه را برای نوع دیگری از بیماری پوستی استفاده کنند. بنابراین ما در این مقاله اطلاعات کاملی را راجع به آکنه، علائم و علت آن در اختیار شما قرار می دهیم.

علائم و علت آکنه صورت

آکنه چیست و به چه علت ایجاد می شود؟

آکنه یک وضعیت پوستی است که ممکن است در نواحی مختلفی از بدن بروز کند. آکنه زمانی ایجاد می شود که فولیکول های مو شما با روغن و سلول های مرده پوست اتصال پیدا کند. این عارضه پوستی اغلب باعث ایجاد جوش های سرسفید، جوش های سرسیاه و سایر انواع جوش ها می شود. جوش معمولا در صورت، پیشانی، قفسه سینه و قسمت فوقانی پشت شانه ها دیده می شود. جوش صورت اگر چه افراد زیادی را در هر سن و سال درگیر می کند، اما بیشتر در بین نوجوانان متدوال است.

ممکن است درمان های موثری برای جوش وجود داشته باشد. اما در برخی مواقع هم ممکن است آکنه پایدار بوده و به این راحتی درمان نشود. جوش صورت با توجه به شدت آن می تواند باعث ایجاد ناراحتی های عاطفی نیز شود. چرا که کندن آکنه باعث ایجاد زخم روی صورت می شود که می تواند در کاهش اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار باشد. از جمله عواملی که می توانند جوش را ایجاد کنند شامل موارد زیر است:

 • تولید بیش از حد روغن در پوست
 • گرفتگی فولیکول های مو با روغن
 • گرفتگی فولیکول های مو با سلول های مرده پوست
 • باکتری ها
 • فعالیت بیش از حد یک نوع هورمون در بدن (به عنوان مثال فعالیت بیش از حد هورمون آندروژن)

علائم آکنه چیست؟

آکنه دارای دو نوع معمولی و کیستیک است که هر کدام علائم مربوط به خود را دارد. برخی از این عوامل شامل موارد زیر است:

1- جوش های سر سفید که دارای منافذ بسته هستند.

2- جوش های سر سیاه که دارای منافذ باز شاخه ای هستند.

3- برجستگی های کوچک و قرمز که به اصطلاح به آن پایول نیز می گویند.

4- جوش هایی که نوک آن ها دارای پایول هایی است که به شکل ناهنجاری بروز کرده اند. به این جوش ها به اصطلاح پاستول نیز گفته می شود.

5- توده های بزرگ، جامد و دردناک که در زیر سطح پوست وجود دارند. به این توده ها اصطلاحا ندول نیز گفته می شود.

6- توده های پر درد و چرکی که در زیر سطح پوست ظاهر می شوند. به این نوع از جوش ها ضایعات کیستیک نیز گفته می شود.

این موارد برخی از عوامل مهمی بودند که می توانند نشانه آکنه باشند. با دنبال کردن این علائم در صورت خود می توانید متوجه شویدکه آکنه صورت دارید یا خیر.

چه زمان بعد از مشاهده آکنه صورت باید به پزشک مراجعه کنیم؟

ممکن بسیاری از افراد به صورت سرخود جهت درمان آکنه صورت از داروها مصرف کنند. و یا اینکه کرم ها و صابون های مخصوصی را به جهت رفع جوش صورت استفاده کنند. ممکن است این راهکارها در کاهش جوش های صورت شما مفید واقع شود. اما گاهی اوقات این درمان ها کافی نبوده و جوش های صورت همچنان وجود دارند. در این صورت لازم است که شما به پزشک مراجعه کنید.

علائم و علت آکنه صورت

آکنه صورت تا چه مدت ادامه دارد؟

مدت زمانی که جوش صورت ادامه پیدا می کند در افراد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال بسیاری از خانم ها ممکن است حتی تا 10 سال بعد از شروع جوش صورت این جوش ها را در صورت خود مشاهده کنند. معمولا شعله ور شدن آکنه در خانم ها یک هفته قبل از قاعدگی است. این نوع جوش هایی که در دوران قاعدگی شدید می شوند، ممکن است تا حدودی توسط قرص های ضد بارداری کنترل شوند.

با این حال جوش هر چقدر هم که طول بکشد تا بزرگسالی از بین می رود. بنابراین معمولا بزرگسالان و به خصوص افراد مسن نباید آکنه را در بدن خود مشاهده کنند. اگر افراد مسن متوجه ظهور آکنه در صورت خود شوند باید نسبت به این اتفاق کمی مشکوک شوند. چرا که ظهور جوش صورت در این سن وسال ممکن است نشان دهنده علائم یک بیماری باشد که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

آیا تمام محصولات موجود در بازار در کنترل آکنه صورت مفید هستند؟

سازمان غذا و دارو در مورد برخی از لوسیون های رفع جوش هشدار داده است. این سازمان بیان کرده است که برخی از لوسیون های درمان جوش که بدون نسخه پزشک مصرف می شوند، می توانند واکنش های جدی پوستی را در صورت ایجاد کنند. این واکنش های پوستی اغلب به صورت قرمزی، سوزش یا خارش بروز می کنند. بنابراین اگر بعد از مصرف هر لوسیون این علائم را مشاهده کردید هرگز به مصرف آن ادامه ندهید.

همچنین برخی دیگر از محصولات وجود دارند که ممکن است علائم خطرناک تری را برای شما ایجاد کنند. اگر هر یک از علائم زیر را بعد از مصرف این محصولات تجربه کردید هرچه سریعتر خودتان را به فوریت های پزشکی برسانید:

 • ضعف و خستگی غیر معمول
 • تنفس دشوار
 • تورم چشم، صورت، لب و زبان
 • گلو درد

بنابراین با توجه به عوارضی که برخی از محصولات ضد آکنه ایجاد می کنند، به شما توصیه می کنیم که حتما جهت درمان آکنه به پزشک زیبایی مراجعه کنید.

چه عواملی ممکن است آکنه صورت را شدیدتر کند؟

از جمله عواملی که ممکن است آکنه صورت را شدیدتر کنند شامل موارد زیر است:

 • افزایش هورمون آندوژن در بدن: مقدار هورمون آندوژن معمولا در دوران بلوغ زیاد شده و باعث بزرگ شدن غدد چربی و در نتیجه افزایش چربی صورت می شود.
 • استفاده از برخی داروهای خاص: شاید خود شما هم آگاه نباشید. اما مصرف برخی داروها می تواند آکنه صورت را شدیدتر کند. از جمله داروهایی مثل کوتیکو استروئید ها و تستوسترون ها در تشدید آکنه صورت موثر هستند.
 • رژیم غذایی: تحقیقات نشان می دهد که برخی از رژیم های غذایی در افزایش آکنه های صورت تاثیر گذار هستند. از جمله شیر پر چرب، مواد غذایی سرشار از کربوهیدارت مانند نان، شیرینی، چیپس و غیره ممکن است آکنه را شدیدتر کنند.
 • فشار و استرس: فشار های کاری و استرس های روزمره نیز تاثیر به سزایی را در شدیدتر شدن آکنه می گذارند. با توجه به اینکه امروزه سطح استرس در بسیاری از افراد افزایش یافته است، در نتیجه آکنه نیز به وفور در این افراد مشاهده می شود.

در انتها زمانی که شما از علائم آکنه و علت ایجاد آن آگاهی پیدا کردید، به راحتی می توانید آکنه های صورت خود را مدیریت کنید. بهتر است بدون نسخه پزشک از هیچ دارو یا لوسیونی برای درمان آکنه استفاده نکنید. بلکه به پزشک مراجعه کرده و یا سبک زندگی خود را تغییر دهید.

Source: www.mayoclinic.org

مقالات زیبایی

آکنهآکنه چیستآکنه چیست و به چه علت ایجاد می شود؟آکنه صورتآکنه صورت تا چه مدت ادامه دارد؟آکنه و جوشجوش صورت نشانه چیستجوش صورت نشانه چیست؟جوش ناگهانی صورتدرمان جوش صورتدلیل جوش و آکنهعلائم آکنهعلائم آکنه چیست؟علائم و علت آکنه صورتعلت جوش در نقاط مختلف بدنعلت جوش در نقاط مختلف صورتعلت جوش دردناک صورتعلت جوش صورت چیست؟علت جوش صورت در سن بالاعلت زیاد شدن جوش صورت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *