پی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟

پی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟

آیا درباره روش پی ار پی (PRP) مطالعه داشته اید؟ مزیت ها و معایب استفاده از این روش را می دانید؟ از خود پرسیده اید که این روش مناسب چه کسانی است؟ در ادامه این مقاله همراه ما باشید که به جواب همه پرسشهایتان در این زمینه برسید.

یکی از مشکلاتی که خیلی از ما انسان ها پس از سن بلوغ درگیر آن هستیم، طاسی است که این قضیه بیشتر در آقایان بروز می کند. اصلی ترین علت طاسی در مردان هورمونی است؛ به این علت که پس از سن بلوغ سطح هورمون تستسترون در خون آنها افزایش می یابد. عده ای از موها به این افزایش واکنش نشان می دهند و می ریزند. به این گونه از طاسی، آلوپسی آندروژنیک یا طاسی مردانه گفته می شود.

در زنان نیز آلوپسی آندوژنیک یا طاسی زنانه وجود دارد با این تفاوت که در مردان ریزش مو از یک ناحیه شروع می شود؛ اما در بانوان به صورت یک دست از تراکم مو ها کاسته می شود. برای درمان این گونه ریزش مو از روش پی ار پی (PRP) استفاده می کنند. در ادامه بیشتر با این روش آشنا می شویم.

پی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟

نمای کلی از پی ار پی (PRP)

پی ار پی به معنای تزریق پلاسما به یک ناحیه خاص است. این روش یک درمان بازگشتی محسوب می شود که علت آن وجود عوامل محرک از جمله سلول های بنیادی است. این دارو چون از پلاسمای خون خود شما تهیه شده به هیچ عنوان توسط سیستم ایمنی بدن پس زده نمی شود و می تواند در ترمیم بافتی که آسیب دیده یا اندامی که رو به زوال است، نقش داشته باشد.

نقش پلاسما در پی ار پی (PRP) چیست و چه موادی را در بر دارد؟

اگر خون انسان را چند دقیقه سانتریفیوژ کنید شامل دو فاز می شود. قسمت بالایی لوله مایع پلاسما قرار می گیرد که به رنگ زرد شفاف است. در قسمت پایینی لوله رسوبی قرمز رنگ به وجود می آید که شامل گلبول های قرمز و سفید خون می شود.

بخش اعظم پلاسما از آب و پروتئین های محلول در آن به وجود آمده است. این ماده سبب تسهیل حرکت گلبول های قرمز، سفید و پلاکت ها می شود. پلاکت ها عضو مهمی در پلاسما هستند. وظیفه اصلی پلاکت ها، انعقاد خون است. هنگامی که شما دست خود را می برید یا قسمتی از بدن شما دچار جراحت می شود، این پلاکت ها هستند که از خون ریزی زیاد جلوگیری می کند و باعث بهبود زخم شما می شود. پلاکت ها عنصر اصلی روش پی ار پی هستند که در ادامه نقش آنها را بیشتر بررسی می کنیم.

پی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟

پی ار پی یا روش غنی از پلاکت

پی ار پی (PRP) یا درمان غنی از پلاکت، روشی است که پلاکت و پلاسمای خود شخص را به نواحی که آسیب دیده اند تزریق می کنند. این نواحی شامل پوست سر برای رشد مو، مفاصل آسیب دیده، رباط ها و عضلات می شود.

برای تهیه محلول پی ار پی ابتدا خون شخص را سانتریفیوژ می کنند. سپس پلاسما به همراه پلاکت های فعال شده آن را به قسمت مورد نظر بدن شخص تزریق می کنند. پلاسما دارای قابلیت منحصر به فردی است و آن وجود فاکتور محرک سلول های بنیادی است. پس از تزریق پی ار پی به بافت مورد نظر فاکتورهای محرک سبب می شوند سلول های بنیادی آن ناحیه تحریک شوند و آسیب وارد شده را بازسازی کنند.

مزایای تزریق پی ار پی (PRP)

یکی از مهمترین مزایای پی ار پی آن است که هنگامی که از این محلول استفاده می کنید دیگر نیازی به داروهای ضد التهاب قوی ندارید. زیرا پی ار پی از موادی تشکیل شده است که از بدن انسان است؛ بنابراین هیچ پاسخ ایمنی علیه آن ایجاد نمی شود و التهابی نیز به وجود نخواهد آمد.

پی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟

تاثیر پی ار پی (PRP) در رشد وکاشت مو

متخصصین پوست و مو از این روش در کاهش التهاب پوست سر و توقف ریزش مو استفاده می کنند. همچنین از پی ار پی در آلوپسی آندوسیتوژنیک یا طاسی زنانه نیز بهره می برند. این روش باعث کاهش ریزش مو در خانم ها و افزایش قطر موها می شود.

این روش در فرایند کاشت مو نیز مورد استفاده قرار می گیرد؛ به طوری که در ناحیه گیرنده مو، پی ار پی را  تزریق یا به وسیله ابزارهای مخصوص اسپری می کنند. پی ار پی باعث می شود گرافت ها که به بهترین شکل در جای خود قرار گیرند. گرافت ها در واقع یک یا چند ساقه مو هستند که پیاز آنها از یک نقطه خارج می شود.

این کار بهبودی زخم های ایجاد شده را تسریع می کند. از فواید دیگر پی ار پی (PRP)  در کاشت مو این است که احتمال عفونت در محل بخیه ها را کاهش داده و در صورت ایجاد عفونت به سرعت آنها را بهبود می دهد.  حتی از پی ار پی بعد از کاشت مو نیز استفاده می کنند؛ به این صورت که طی جلساتی برای رشد بیشتر موهای کاشته شده، آن را به پوست سر تزریق می کنند.

نکاتی که باید قبل از پی ار پی (PRP) رعایت کنیم

  • چند روز پیش از شروع درمان به میزان کافی آب بنوشید که کاملا بدن شما هیدراته شود؛
  • از خوردن مواد غذایی که حاوی کافئین هستند خود داری کنید؛
  • از یک هفته قبل از شروع درمان از خوردن غذاهای چرب پرهیز کنید؛
  • اگر دارو یا مکمل خاصی مصرف می کنید، حتما با پزشک خود درمیان بگذارید؛ چرا که بعضی از داروها سبب ایجاد کبودی در محل تزریق می شوند و نباید از سه هفته پیش از شروع درمان استفاده شود.

پی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟

موارد مهم در حین درمان پی ار پی (PRP)

درمان پی ارپی از زمان تزریق آن به شخص شروع می شود و در نهایت با پایان تزریقات به اتمام می رسد. همچنین برای آن که بیمار درد کمتری را حس کند از داروی بی حسی استفاده می کنند. تزریق به صورت مکرر توسط سرنگ های کوچک انجام می گیرد؛ ولی در فرایند کاشت مو، پلاسمای غنی از پلاکت توسط اسپری به قسمت مورد نظر پاشیده می شود.

مراقبت های بعد از درمان

  • توجه داشته باشید محل تزریق در معرض هوای آزاد و آلودگی ها قرار نگیرد؛
  • به مدت یک روز بعد از تزریق از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید؛
  • از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید؛
  • در صورت وجود قرمزی یا کبودی شدید به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

کلام آخر….

پی ار پی (PRP) یک روش علمی تازه کشف شده است و  تحقیقات وسیعی در رابطه با آن در حال انجام است. همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، برای تهیه آن خون تازه شخص را سانتریفیوژ کرده و پلاسمای آن را جدا می کنند. همچنین گفته شد بخش اعظم پلاسما از آب و پروتئین های محلول در آن شکل گرفته است.

وظیفه اصلی پلاسما ایجاد بستری برای حرکت گلبول ها و پلاکت هاست. پلاکت ها عضو مهمی در پلاسما محسوب می شوند؛ علت آن خاصیت انعقادی و ایجاد لخته خون است. نقش اصلی پلاسما در روش درمانی پی ار پی (PRP) وجود فاکتورهای محرک سلول های بنیادی در آن است. این فاکتورها رشد سلول های بنیادی را تحریک می کنند و سبب ترمیم بافت آسیب دیده می شوند. در آخر این مقاله به توصیه هایی در رابطه با قبل انجام پی ارپی، حین درمان، و بعد از درمان پرداخته شد. از این که تا پایان این مطلب همراه ما بودید سپاس گذاریم.

پی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟Source: www.hss.edu

مقالات زیبایی

پی آر پی (PRP)پی آر پی (PRP) چیست؟پی آر پی موپی ار پی (PRP) چیست و چه کاربردی دارد؟تاثیر پی ار پی (PRP) در رشد وکاشت مودرمان پی ار پیمزایای تزریق پی ار پی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *