مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی تکنیکی است که از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوانسازی و سفت کردن پوست و همچنین حذف چربی اضافی استفاده می نماید.

میشل پیستور پزشکی در فرانسه، در سال 1952 این روش را به وجود آورد. مزوتراپی در ابتدا برای تسکین درد بکار گرفته می شد. با گذشت سال ها مزوتراپی در سراسر جهان دچار محبوبیت شد.

مزوتراپی چیست؟امروزه کاربردهای مزوتراپی شامل موارد زیر است:

از بین بردن چربی از ناحیه ای از بدن مانند شکم،ران، باسن و پاها

کاهش سلولیت

از بین بردن چین و چروک ها و خطوط پوست

سفت کردن پوست شل

اصلاح فرم بدن

روشن کردن لک های پوستی

درمان آلوپسی (بیماری ای که باعث ریزش مو می شود)

در مزوتراپی با کمک سوزن های بسیار نازکی، تزریق هایی به لایه میانی پوست یا مزودرم انجام می شود. ایده پشت مزوتراپی این است که این روش مسائل اساسی را که موجب آسیب های پوستی می شوند، مانند گردش خون ضعیف و التهاب را تصحیح می کند.

فرمول استانداردی برای مواد تزریقی در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان از محلول های مختلفی استفاده می کنند، از جمله:

داروهای تجویزی مانند وازودیلاتورها و آنتی بیوتیک ها

هورمون هایی مانند کلسیتونین و تیروکسین

آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز

عصاره های گیاهی

ویتامین ها و مواد معدنی

چگونه برای مزوتراپی آماده می شوید؟

قبل از درمان با پزشک ملاقاتی خواهید داشت تا انتظارات شما مشخص شود. ممکن است نیاز باشد یک هفته قبل از عمل از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID ها) اجتناب کنید. این داروها می توانند احتمال خونریزی و کبودی را در طول مزوتراپی افزایش دهند.

مزوتراپی به چه شکل انجام می شود؟

در طول جلسه درمان ممکن است داروی بی حسی به پوست شما اعمال شود. سپس با سوزن های مخصوص کوتاهی تزریق هایی  به پوست شما انجام خواهد گرفت. ممکن است سوزن به یک تفنگ مکانیکی متصل شده باشد تا بتوان تزریق های زیادی را پشت سر هم انجام داد.

تزریق ها می توانند در اعماق مختلف (از 1 تا 4 میلی متر به پوست شما) بسته به شرایط تحت درمان اعمال شوند. پزشک شما ممکن است سوزن را با زاویه ای خاص به داخل پوست فرو برد و یا در هنگام تزریق مچ دست خود را سریع حرکت دهد. همچنین ممکن است هر تزریق تنها مقدار بسیار کمی از محلول را به پوست شما تزریق کند.

به احتمال زیاد برای رسیدن به نتایج دلخواه به چند جلسه مزوتراپی نیاز دارید. شما باید انتظار داشته باشید که بین 3 تا 15 بار جلسات مزوتراپی را تکرار کنید. در ابتدا هر 7 تا 10 روز تزریق ها را دریافت می کنید. اگر پوست شما شروع به بهبود کند، درمان ها به صورت یک بار در هر دو هفته یا یک بار در ماه انجام می شوند.

مزوتراپی چیست؟مزوتراپی چقدر موثر است؟

تعیین میزان تاثیر مزوتراپی دشوار است، چرا که از مواد و روش های مختلفی در درمان استفاده می شود. مطالعات اندکی برای آزمایش این روش انجام شده است و بسیاری از مطالعات انجام شده کوچک هستند.

بسیاری از افراد نتایج مثبتی را از مزوتراپی مشاهده نموده اند.

بهبود و ریکاوری به چه شکل است؟

از آنجا که مزوتراپی روشی غیر تهاجمی است، معمولا هیچ دوره نقاهتی ندارد. بیشتر افراد پس از درمان می توانند به فعالیت های روزانه خود بازگردند. بقیه افراد به دلیل تورم و درد در محل تزریق، ممکن است یک روز را استراحت کنند.

آیا می توان از مزوتراپی برای ریزش مو استفاده کرد؟

مزوتراپی علاوه بر درمان چین و چروک و از بین بردن چربی های ناخواسته برای درمان ریزش مو ناشی از آلوپسی نیز استفاده می شود. در طی درمان عصاره های گیاهی طبیعی، ویتامین ها، و یا داروهایی مانند فیناستراید و منوکسیدیل به سر تزریق می شوند.

مزوتراپی برای ریزش مو می تواند:

اختلالات هورمونی را در خود فولیکول مو و اطراف آن اصلاح کند.

مواد مغذی را برای مو فراهم نماید.

گردش خون را بهبود بخشد.

با این حال مطالعات کافی برای تایید اثربخشی مزوتراپی ریزش مو انجام نشده است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مزوتراپی چیست؟در آخر

مزوتراپی درمانی امیدبخش برای از بین بردن چربی های ناخواسته بدن است. مزوتراپی همچنین به طور گسترده برای درمان ریزش مو انجام می شود. با این حال، ایمنی و اثربخشی آن هنوز اثبات نشده است. بسیاری از مطالعات انجام شده در مورد مزوتراپی برای تسکین درد و نه درمان های زیبایی انجام شده اند.

پزشکان از فرمول های استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی کنند. این امر بدان معنی است که ممکن است با مراجعه به هر پزشک می توانید درمانی کاملا متفاوت داشته باشید. مراجعه به پزشک با تجربه می تواند به کاهش عوارض و بهبود نتایج مزوتراپی کمک نماید.

Source: www.healthline.com

مقالات زیبایی

چگونه برای مزوتراپی آماده می شوید؟عوارض جانبی و خطرات مزوتراپی چیست؟عوارض مزوتراپی چیست؟کوکتل مزوتراپی چیستمزوتراپی ابرو چیستمزوتراپی برای لک صورتمزوتراپی به چه شکل انجام می شود؟مزوتراپی بینی چیستمزوتراپی چقدر موثر است؟مزوتراپی چیست؟میکرونیدلینگ و مزوتراپی چیستهزینه مزوتراپی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *